Aug 25, 2019  
2013-2014 Graduate Academic Catalog 
    
2013-2014 Graduate Academic Catalog THIS CATALOG IS ARCHIVED. BE SURE YOU ARE ACCESSING THE MOST ACCURATE CATALOG FOR YOU.

SVSU Board of Control


Saginaw Valley State University is a public institution governed by a Board of Control appointed by the Governor of the State of Michigan. The eight members serve staggered eight-year terms. Current members are:

  • Jeffrey T. Martin, Chair
    Term Expires July 21, 2015
    Saginaw, MI
 
  • Cathy W. Ferguson, Vice Chair
    Term Expires July 21, 2017
    Saginaw, MI
  • Jenee L. Velasquez, Secretary
    Term Expires July 21, 2019
    Midland, MI
 
  • Scott L. Carmona, Treasurer
    Term Expires July 21, 2019
    Bay City, MI
  • Dennis Durco
    Term Expires July 21, 2021
    Pinckney, MI
 
  • David R. Gamez
    Term Expires July 21, 2017
    Saginaw, MI
  • John Kunitzer
    Term Expires July 21, 2021
    Saginaw, MI
 
  • Jerome L. Yantz
    Term Expires July 21, 2015
    Bay City, MI
 
  • Eric Gilbertson, Ex-officio
    SVSU President